5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim oddasz auto do skupu!
Sprzedaż samochodu do skupu nie jest specjalnie skomplikowana, jednak warto się do niej odpowiednio przygotować. W naszym artykule przedstawimy informacje, które powinien poznać każdy właściciel auta, zamierzający skorzystać z usług takiego podmiotu.
1. Jak szybko działają skupy aut?
W praktyce cały proces sprzedaży samochodu do skupu może trwać zaledwie jeden dzień. W tym czasie przedstawiciele firmy:
- przyjmą zgłoszenie i umówią spotkanie;
- dokonają oględzin auta;
- przedstawią ofertę.
Jeżeli ich propozycja zostanie zaakceptowana, możliwe jest natychmiastowe podpisanie umowy.
2. Czy sprzedaż auta do skupu jest opłacalna?
Zyskiem skupu jest różnica pomiędzy ceną nabycia i późniejszej sprzedaży pojazdu. Kwota, jaką można uzyskać przy zbyciu samochodu takiemu podmiotowi, jest więc z zasady nieco niższa niż w sytuacji, gdy samodzielnie znajdziemy kupca. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie takie jest nieopłacalne — wręcz przeciwnie, szybka sprzedaż może wiązać się z wieloma korzyściami (dzięki niej właściciel pojazdu unika np. opłat, związanych z utrzymaniem samochodu). Warto jednak wybierać przedsiębiorstwa sprawdzone, działające na rynku od dłuższego czasu — można spodziewać się, że zaoferują one rzetelną wycenę. Jednym z takich podmiotów jest skup aut Eko-stal, który od lat zajmuje się zarówno handlem używanymi pojazdami, jak i ich kasacją.
3. Jakie pojazdy można sprzedać do skupu?
Do skupu można sprzedać prawie każdy samochód. Podmioty z tej branży zainteresowane są przy tym zarówno autami niemal nowymi, jak i takimi, które lata świetności dawno mają już za sobą. Większość z nich przyjmuje też samochody w złym stanie technicznym, powypadkowe i uszkodzone — ofertę tego typu znajdziemy na przykład na stronie https://sprzedajswojeauto.pl/kasacja-aut-nowy-dwor-mazowiecki/, prowadzonej przez podmiot, dla którego jedną z głównych dziedzin działalności jest (oprócz obrotu używanymi pojazdami) kasacja aut. W praktyce jedynymi samochodami, których nie można sprzedać w skupie, są pojazdy obarczone wadami prawnymi.
4. Sprzedaż samochodu w skupie — co przygotować?
Decydując się na sprzedaż auta do skupu, należy zgromadzić odpowiednią dokumentację. Najważniejszą jej częścią będą faktury, potwierdzające wykonanie napraw i remontów samochodu (można dzięki nim uzyskać wyższą wycenę). Jeżeli pojazd jest własnością kilku osób, warto też zawczasu postarać się o stosowne pełnomocnictwa, umożliwiające jego sprzedaż. Oprócz tego przydać mogą się:
- książka serwisowa;
- potwierdzenia opłacania składek OC.
Jeżeli zdecydujemy się na podpisanie umowy, konieczne będzie również okazanie dowodu osobistego i przekazanie dowodu rejestracyjnego.
5. Jak wygląda zapłata za sprzedane do skupu auto?
Skupy zazwyczaj płacą za nabywany samochód gotówką — pozwala im to błyskawicznie finalizować transakcje. Jeżeli jednak właściciel auta chciałby rozliczyć się w inny sposób, powinien pamiętać o poinformowaniu o tym przy spisywaniu umowy — możliwe jest wówczas np. przesłanie ustalonej kwoty na konto bankowe. Płatności przelewem są też standardem przy sprzedaży samochodu, który należy do firmy (wymaga tego prawo).
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.