Awaria samochodu ciężarowego - kiedy i jak wezwać pomoc drogową?
Holowanie pojazdów wielkogabarytowych to niecodzienny widok na polskich drogach. Jednak pojazdy te, podobnie jak samochody osobowe ulegają awarii. Najczęściej do ich uszkodzenia dochodzi na autostradach. To właśnie na nich trzeba zachować szczególną ostrożność. Wbrew ogólnej opinii procedura holowania samochodów ciężarowych, znacznie różni się od procedury holowania pojazdu o mniejszych gabarytach. Jak holować samochód ciężarowy? Kiedy należy wezwać pomoc?
Zadbaj o sygnalizację
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pierwszym krokiem po zatrzymaniu pojazdu, jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego na drodze. Powinien on zostać ustawiony co najmniej 100 metrów za unieruchomioną ciężarówką. Następnie należy włączyć światła ostrzegawcze w pojeździe, które zasygnalizują innym kierowcom ostrożność oraz fakt wystąpienia awarii na drodze. Warto również powiadomić odpowiednie służby, które pomogą nam prawidłowo zabezpieczyć pojazd i oznakować miejsce awarii. Najlepiej zrobić to, dzwoniąc pod uniwersalny numer ratunkowy 112 lub kontaktując się z firmą zajmującą się pomocą drogową, obejmującą holowanie pojazdów ciężarowych.
Opuścić pojazd, czy w nim pozostać?
Przepisy ruchu drogowego nie określają jasno, czy kierowca ciężarówki powinien w niej pozostać, czy jednak się oddalić. Najbezpieczniej jest jednak opuścić pojazd i w przypadku awarii na autostradzie udać się za barierki.
Jak holować samochód ciężarowy?
Samochodu ciężarowego nie może holować druga ciężarówka. Do holowania tego typu pojazdów potrzebny jest profesjonalny sprzęt oraz odpowiednia firma posiadająca uprawnienia i wiedzę. Warto mieć na uwadze, iż prędkość holowanego auta nie może przekroczyć 60 km/h, co bez odpowiednio podjętych działań mogłoby skutkować spowolnieniem ruchu. W przypadku rozległej awarii niezbędne będzie skorzystanie z takich usług, jak Auto-laweta Wrocław - na terenie woj. dolnośląskiego usługi te prowadzi firma JAREX, obsługująca autostradę A4, S5 oraz S8.
Czy zawsze należy wezwać pomoc?
Nie w każdym przypadku wezwanie pomocy drogowej jest konieczne. Może się okazać, że usterka nie jest poważna i możemy samodzielnie dokonać naprawy. Przykładem takich awarii może być niski poziom oleju, przepalona żarówka, czy przebita opona. Do tego typu napraw wystarczą zapasowe egzemplarze, które zawsze warto mieć ze sobą, wyruszając w dłuższą trasę. Dodatkowo należy posiadać ze sobą książeczkę obsługi pojazdu, w której jest zawarta instrukcja obsługi podzespołów oraz opisy, w jaki sposób powinno się zachować w poszczególnych przypadkach.
Jednak w wielu sytuacjach awaria może być znacznie bardziej skomplikowana. Wtedy warto wezwać profesjonalną firmę, która oferuje usługi z zakresu pomocy drogowej. Taka firma bezpiecznie odholuje pojazd pod wskazane przez nas miejsce lub w przypadku uszkodzenia opony, wymieni ją na nową. Usługę taką oferuje mobilny serwis, który zajmuje się wulkanizacją pojazdów ciężarowych. Taką ofertę posiada m.in. wyżej wspomniana firma Pomoc drogowa we Wrocławiu - JAREX, która wymienia zużyte opony na nowe wraz z dojazdem do klienta.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.