Transkrypcja - co to jest i czemu służy?
Transkrypcja to przeniesienie nagrania audio lub wideo do formy tekstowej czyli najprościej mówiąc przepisanie słuchanej treści. Wydaje się więc, że każdy z nas może zostać transkrybentem. Czy aby na pewno?
Transkrypcja nagrania - do czego jest używana?
W sieci znajdziemy wiele rodzajów transkrypcji, są to na przykład transkrypcje wywiadów, transkrypcje podcastów, o których więcej przeczytasz na stronie: https://www.spiszeto.pl/blog/5-powodow-dla-ktorych-warto-wykonywac-transkrypcje-podcastow, czy transkrypcje sądowe. Transkrypcje używane są również w wielu zawodach, korzystają z nich lekarze lub prawnicy. Czasami dana osoba nie ma czasu lub warunków aby przesłuchać interesujące ją nagranie, niekiedy potrzebuje jedynie fragmentu danej wypowiedzi. Wtedy właśnie najczęściej używana jest forma tekstowa, aby było szybciej i łatwiej. Jest to również duże udogodnienie dla osób niedosłyszących lub głuchych, którzy bez problemu mogą zapoznać się z interesującą ich treścią.
Czy łatwo jest przepisywać transkrypcję?
Każdy od razu odpowie na to pytanie, że łatwo. Słuchasz i przepisujesz, nic prostszego. Jednak od razu można zadać kolejne pytanie: co to jest transkrypcja i jak wygląda jej tworzenie? Transkrypcja nagrania to zapis tekstowy utworzony na podstawie dźwięku. Nagranie, które jest nagrywane w różnych warunkach i wypowiadane przez różne osoby. Kiedy na przykład dany wywiad jest prowadzony w otwartej przestrzeni, na ławce w parku, to oprócz wypowiedzi rozmówcy słyszymy także odgłosy otoczenia, rozmowy ludzi wokół, szczekające psy, krzyki dzieci. To spośród tych odgłosów musimy wyłuskać słowa, które nas interesują w danym momencie. Rozmówca może także mówić niewyraźnie, co także tworzy dodatkowy kłopot podczas przepisywania. Dlatego odpowiedź na zadane pytanie nie jest jednoznaczna.
Jaka jest cena za przepisanie transkrypcji?
Jeśli chodzi o koszty tego typu usług, cennik transkrypcji może być różny. Kiedy mamy do czynienia ze źle nagranym dźwiękiem, pełnym zakłóceń, wtedy cena za przepisanie jest oczywiście wyższa. Poświęcony czas jest wtedy o wiele dłuższy, a tak naprawdę to on jest w tym przypadku najbardziej policzalny. W przypadku łatwej transkrypcji czyli nagraniu utworzonym np. w studiu nagraniowym, gdzie nie usłyszymy żadnych zakłócaczy, praca jest o wiele krótsza, a co za tym idzie również niższa cena za przepisaną treść.
Czy każdy może zostać transkrybentem?
Każdy. O ile spełnia parę czynników. Osoba zajmująca się transkrypcją powinna przede wszystkim posiadać czas, specjalnie przeznaczone miejsce do pracy oraz dużą cierpliwość. Czas jest potrzebny ponieważ przeciętnie godzinę nagrania przepisujemy 8 godzin roboczych, czyli niekiedy jest to praca na pełen etat. Specjalne miejsce powinno być ciche i nie mieć żadnych rozpraszaczy. Niestety nie przepiszemy dużo w hałaśliwej kawiarni, ponieważ niewiele będziemy słyszeć z nagrania. Cierpliwość też jest ważna, ponieważ niekiedy musimy przewijać to samo miejsce parę razy aby usłyszeć dane słowo lub zdanie. To niesie ze sobą pewną frustrację. Kiedy wszystkie te czynniki są jednak spełnione, wtedy możemy w szybki i dokładny sposób zrealizować swoje zadanie.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.