Związki symbiotyczne, czyli jakie?
Miłość to w życiu każdego człowieka bardzo ważna sprawa. Pary często kochają się tak mocno, że nie potrafią sobie wyobrazić życia bez siebie. Czasem dochodzi jednak do sytuacji, w których tożsamość obydwu ludzi zlewa się w jedną całość. W takiej sytuacji związek nazywany jest symbiotycznym. Okazuje się jednak, że taka relacja nie jest do końca dobra i zdrowa. Miłość tak naprawdę staje się dla osób żyjących w związku symbiotycznym, czymś w rodzaju uzależnienia, co prowadzi do wielu problemów. W tym artykule nieco bliżej przyjrzymy się temu czym są związki symbiotyczne.
Czym jest związek symbiotyczny?
Żeby dobrze wyjaśnić, na czym polega związek symbiotyczny, trzeba zacząć od wytłumaczenia, jak powinien prawidłowo działać zdrowy związek. Zdrowa relacja jest tworzona przez osoby, które potrafią myśleć samodzielnie, mają swoje zainteresowania, swoich znajomych oraz swoje poglądy. Najprościej mówiąc, potrafią one żyć osobno. Natomiast osobowość symbiotyczna, pojawia się wtedy kiedy związek staje się lekarstwem na nieprzepracowanie wcześniej traumy czy konflikty.
W związku symbiotycznym partnerzy całkowicie poświęcają swoje życie drugiej osobie. W ten sposób tracą oni z czasem swoją własną tożsamość. Jedyne co liczy się w ich życiu to miłość do drugiej osoby, którą starają się pielęgnować na każdym kroku w życiu. Takie zachowanie związane jest z niedojrzałością emocjonalną, która spowodowana jest tym, że niektórzy ludzie nie potrafią żyć w zgodzie z samym sobą.
Jak wygląda związek symbiotyczny?
Związek symbiotyczny wygląda tak, że partnerzy całkowicie zatracają się w miłości do siebie, przez co ich charaktery stają się z czasem jednością. Przypomina to nieco uzależnienie od drugiej osoby, bez której drugi partner nie jest w stenie sobie poradzić. Osoby żyjące w związku symbiotycznym nie robią tego, na co mają samemu ochotę, lecz robią to co chce również drugi partner. Oznacza to więc, że jeżeli jedna osoba chce coś robić, a druga nie to ta pierwsza sama zrezygnuje z tego tylko po to, by dogodzić drugiej połówce. Więcej na temat terapii stosowanych w takich przypadkach możesz przeczytać na stronie https://www.pomocwlabiryncie.pl/oferta/metoda-leczenia - leczenie zaburzeń osobowości, pozwoli pozbyć się niezdrowych nawyków, które przejawia osobowość symbiotyczna. Warto zawsze pamiętać, że związek symbiotyczny nie jest czymś dobrym i może on nawet poskutkować tragicznymi skutkami, gdy tylko relacja między partnerami się rozleci.
Jak wyjść ze związku symbiotycznego?
Związek symbiotyczny działa dobrze do momentu, w którym jedna ze stron zacznie się wyłamywać. Jeżeli dojdzie do rozpadu takiego związku, to byli partnerzy mogą mieć problem z odnalezieniem się w normalnym życiu. Z tego powodu, warto nad sobą pracować. Związki symbiotyczne często biorą się z tego, że człowiek już jako dziecko jest silnie przywiązany i wręcz uzależniony od rodziców. W leczeniu tego typu zaburzeń może pomóc odpowiednia pomoc psychologiczna prowadzona przez doświadczonego psychoterapeutę.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.